«Սփյուռքի շնորհիվ Հայաստանն առավել ժամանակակից, մրցունակ եւ ազդեցիկ պետություն է». Արմեն Աշոտյան
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համատեղ հունվարի 22-ին կազմակերպել էր «ՀՀ-Սփյուռք գործակցության զարգացումները» թեմայով աշխատանքային խորհրդակցություն, որը նախագահել է հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը:
Բացման խոսքում Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ հանձնաժողովն առաջին անգամն է նման ձեւաչափով քննարկումներ անցկացնում՝ հույս հայտնելով, որ նման աշխատանքային քննարկումներն ի դերեւ կհանեն Սփյուռքի հետ կապերի ակտիվացման գործում նոր մեխանիզմներ թե՛ հանրայնացման հետ կապված եւ թե՛ քաղաքական հարթակի առավել արդյունավետ կիրառման համար:
Հիմնական զեկուցող ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մանրամասն ներկայացրել է հայկական սփյուռքի զարգացման փուլերը, այս ուղղությամբ տարվող պետական քաղաքականությունը, պետական բյուջեի շրջանակում իրականացվող ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
ՀՀ ԱԺ պատգամավորները հարցեր են հղել նախարարին, որոնք հիմնականում վերաբերել են ներդրումներին, ՀՀ Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի եւ Սփյուռքի նախարարության միջեւ փոխգործակցությանը:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը՝ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ Սփյուռքի հետ տարվող աշխատանքը խորհրդարանի գերակա ուղղություններից է: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Սփյուռքի կառույցներից պետք է ակնկալել ավելի նպատակային եւ որակական ջանքեր մասնավորապես արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված: Արմեն Աշոտյանը հավելել է, որ Սփյուռքի շնորհիվ Հայաստանն առավել ժամանակակից, մրցունակ եւ ազդեցիկ պետություն է:
Հանձնաժողովի նախագահը հավաստիացրել է, որ հայրենադարձության խնդիրը նույնպես լինելու է հանձնաժողովի ուշադրության կետրոնում:

22 января Постоянная комиссия НС по внешним связям совместно с Министерством диаспоры РА организовала рабочий семинар на тему “Развитие взаимодействия РА – Спюрк (Диаспора)”, которое вел председатель комиссии А.Ашотян.
В своем вступительном слове председатель внешнеполитической комиссии подчеркнул, что впервые организуются обсуждения в подобном формате и выразил надежду на выявление новых механизмов в активизации связей с диаспорой в различных аспектах.
Основной докладчик министр диаспоры РА Г.Акопян подробно представила этапы развития армянской диаспоры, государственную политику в этой сфере, осуществляемые в рамках госбюджета программы и инициативы.
Депутаты в своих вопросах к министру затронули проблемы инвестиций, взаимодействия групп дружбы НС и Министерства диаспоры РА.
Обобщая тему, А.Ашотян отметил приоритетность работы с диаспорой для парламента. В этом русле он выразил надежду, что диаспорные структуры приложат более эффективные усилия, в частности в деле урегулирования Арцахской проблемы. Председатель комиссии добавил, что   благодаря Спюрку Армения более современное, конкурентоспособное и влиятельное государство.